وحید جمعه 5 آبان 1391 06:31 ب.ظ نظرات ()

محققان علوم پزشکی وسیله جدیدی ساخته اند که به گفته آنان قادر است بیماری آلزایمر را مهار کند و در انتظار تایید سازمان غذا و داروی آمریکا هستند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، این وسیله که ترکیبی از تحریک الکترومغناطیسی بر اساس تمرین های شناختی مبتنی بر رایانه است، در سال دو هزار و چهارده احتمالا به بازار خواهد آمد.


این وسیله اکنون در اروپا تایید شده است.


بیماری آلزایمر یک بیماری تحلیل برنده و پیش رونده قوای عقلانی سیستم عصبی مرکزی انسان است. تغییرات متعددی در مغز بیمار رخ می دهد که باعث کوچک شدن مغز و نیز از بین رفتن سلول های مغزی می شود و بجای آنها لکه های متعددی با اشکال خاصی به نام پلاک های پیری می نشیند.


علامت دیگر بیماری وجود کلاف های ظریف مارپیچی شکل در سلول های مغزی است که در نهایت سلول های سالم را از بین می برد.


عامل اصلی دمانس یا زوال عقل بیماری آلزایمر است که از علائم مشخصه آن از دست دادن حافظه ، قضاوت ، استدلال و تغییراتی در حالات و رفتار می باشد.

بیماری آلزایمر بخشی از روند طبیعی پیری نمی باشد و چنانچه علائم فوق دیده شود باید به پزشک متخصص مغز واعصاب مراجعه نمود. یک ارزیابی کامل می تواند تعیین نماید که این علائم مربوط به بیماری دیگری است یا آلزایمر سبب آن می شود.


اگر چه بیماری آلزایمر درمان ریشه کن کننده ندارد اما درمان های موجود قادرند روی مسیر بیماری اثر کند کننده و کنترل کننده داشته باشند.

علت اصلی بیماری آلزایمر همانطور که اشاره شد ناشناخته است.