وحید چهارشنبه 5 مهر 1391 10:17 ق.ظ نظرات ()

 آلزایمر نوعی بیماری مغزی است که با سرعت پایین رشد می کند و از علاﺋم آن اختلال حافظه و در مراحل شدیدتر اختلال در قدرت استدلال، برنامه ریزی، تکلم و درک است.

کارشناس ﻤﺴﺋول سلامت روان مرکز بهداشت شهرستان ایلام با بیان این مطلب گفت: آلزایمر برای اولین بار در سال 1906 توسط دانشمند آلمانی به نام "آلویس آلزایمر" شناسایی شد و پیش بینی شده است تا سال 2050 بیش از یکصد میلیون نفر در جهان به این بیماری مبتلا شوند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، مرضیه آزادی اظهار داشت: به گفته بسیاری از دانشمندان، آلزایمر به علت افزایش میزان تولید یا ذخیره یک نوع پروتئین خاص در مغز به وجود آمده و منجر به مرگ سلول های عصبی می شود. احتمال ابتلا به آلزایمر بعد از 70 سالگی به میزان چشمگیری افزایش می یابد به نحوی که حدود 50 درصد افراد بالای 85 سال به این بیماری مبتلا می شوند.


وی افزود: عامل خطرناک در بروز بیماری، افزایش سن است که رابطه مستقیم با آن دارد. هم اکنون 80 درصد افراد بالای 65 سال به این بیماری مبتلا می باشند. عوامل ژنتیکی نیز در این عارضه دخیل هستند. کودکان والدینی که در سنین پایین نشانه های آلزایمر در آنها دیده می شوند، 50 درصد بیش از سایر کودکان در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.


کارشناس مسئول سلامت روان مرکز بهداشت شهرستان ایلام تصریح کرد: افرادی که به پرفشاری خون، بیماری های قلبی عروقی، دیابت و افزایش کلسترول خون مبتلا هستند، خطر ابتلا به آلزایمرآنها را بیشتر تهدید می کند؛ به علاوه افرادی که کمتر از هشت سال، تحصیل و آموزش داشته اند به علت فعالیت فکری و ذهنی کمتر، در معرض این بیماری قرار دارند. همچنین در همه بیماران مبتلا به سندرم داون تا پیش از 40 سالگی نشانه های تغییر عملکرد مغز و بیماری آلزایمر دیده می شود.