منوی اصلی
وبلاگ علمی
 • وحید جمعه 9 شهریور 1397 08:48 ب.ظ نظرات ()

  وزیر نیرو گفت: ما کم مصرف ها را تشویق می کنیم یعنی به ازای میزانی که آب و برق از سطح الگوی مصرف، کمتر مصرف می کنند ما به آنها پرداخت خواهیم کرد، طبیعتا این روش موجب خواهد شد جمعیت کم مصرف ها افزایش یابد.

  به گزارش خبرگزاری تسنیم، دو زیرساخت مهم کشور که به صورت مستمر در دسترس مردم هستند و قطع هرچند کوتاه آنها، اختلال در زندگی مردم را به دنبال دارد، آب و برق است.

  ایران یکی از کشورهای ممتاز جهان در تأمین آب و برق جمعیت خود است به طوری که کمتر کشوری مثل ایران بیش از 92 درصد جمعیت شهری تحت پوشش آب شرب و سالم و 100 درصد جمعیت شهری تحت پوشش شبکه برق و برقرسانی مستمر هستند.

  ایران با وجود تمامی محدودیت ها از جمله بروز خشکسالی های 17 ساله، در بحث تأمین آب و برق یک کشور ممتاز است اما در بخش مصرف یکی از اسراف کار ترین مردمان جهان را داریم. این موضوع مصرف اسراف گونه بیش از نیاز و بیش از الگوی مصرف، اگرچه شامل 70 درصد مشترکان آب و برق کشور نمی شود اما 30 درصد مشترکان آنقدر در مصرف آب و برق اسراف می کنند که سرانه مصرف آب و برق را در ایران به سطحی بسیار بالاتر از دیگر کشورهای مشابه رسانده اند.

  یکی از مسائلی که به مصرف افسارگسیخته آب و برق در ایران دامن زده، توزیع یارانه ای و ارزان این دو نیاز اصلی زندگی است به طوری که برخی مردم اسراف کار فکر می کنند هر چه مصرف کنند پول آنرا پرداخت می کنند در حالی که دولت به ازای مصرف بیشتر یارانه پنهان بیشتری می دهد.

  این سیکل معیوب، قرار است با تغییر ساختار تعرفه گذاری قیمت آب و برق اصلاح شود. رضا اردکانیان وزیر نیرو در این خصوص گفت: "مصرف کنندگان را به سه دسته کم مصرف ها، خوش مصرف ها و بدمصرف ها تقسیم کرده ایم و پیشنهادی را تنظیم کردیم که بر اساس مطالعات اقتصادی که شده در بخش برق حدود 10 درصد و در بخش آب 12 درصد مصرف ما کاهش پیدا می کند.

  وی افزود: ما کم مصرف ها را تشویق می کنیم یعنی به ازای میزانی که آب و برق از سطح الگوی مصرف، کمتر مصرف می کنند ما به آنها پرداخت خواهیم کرد، طبیعتا این روش موجب خواهد شد جمعیت کم مصرف ها افزایش یابد.

  وزیر نیرو تصریح کرد: مردم عملا می بینند علاوه بر اینکه یک آسایش خاطر مستمری برای تأمین آب و برق فراهم می شود در عین حال آن کسانی که بهتر مصرف می کنند از حیث مادی هم تشویق خواهند شد.

  این عضو کابینه دولت با بیان اینکه "برای اجرای چنین برنامه مهمی درصددیم تا با تصویب دولت برای گروه صرفه‌جو و کم مصرف معادل مبلغ صرفه‌جویی آب و برق را پرداخت کنیم"، گفت: به طور مثال اگر الگوی مصرف آب برای خانوار 15 مترمکعب است و خانواده‌ای 12 مترمکعب استفاده می‌کند، بتوانیم وجه منابع صرفه‌جویی شده را به این مشترکان پرداخت کنیم.

  وی خاطرنشان کرد: اما از طرف مقابل برای گروه اندک بدمصرف تعرفه بالایی را لحاظ خواهیم کرد که آن هم نه از جهت تامین منابع مالی بلکه درصددیم تا مصارف این گروه را نیز متعادل کنیم و در صورت ادامه روند بدمصرفی وجه دریافتی از آن‌ها را به گروه‌های خوش مصرفی که صرفه‌جویی می‌کنند اختصاص بدهیم.

  به گزارش تسنیم، این طرح جدید وزارت نیرو برای بررسی و تصویب به هیئت دولت ارسال شده و در صورت تصویب در هیئت دولت، برای اجرا به وزارت نیرو ابلاغ خواهد شد.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • وحید جمعه 9 شهریور 1397 08:46 ب.ظ نظرات ()

  مدیر کل پایش سازمان هواشناسی گفت: پیش بینی ها نشان می دهد میانگین بارش در سه ماه پاییز امسال در بیشتر استان های کشور در حد نرمال خواهد بود.

  مسعود حقیقت روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: بر اساس پیش بینی های صورت گرفته میزان بارش در غرب مانند استان های کردستان، کرمانشاه، زنجان، همدان، لرستان، آذربایجان غربی و ایلام بیش از نرمال خواهد بود.
  وی اظهارداشت: همچنین نقشه های هواشناسی نشان می دهد میزان بارش در سواحل خزر و جنوب کشور کمتر از نرمال خواهد بود.
  مدیر کل پایش سازمان هواشناسی گفت: در مقیاس ماهانه، بارش شهریور در سواحل خزر اندکی کمتر از نرمال و در سایر مناطق در محدوده نرمال خواهد بود. در مهرماه، بارش در غرب کشور نرمال تا بیش از نرمال و در آبان‌ به بیش از نرمال گرایش دارد اگرچه پیش‌ بینی بارش آذرماه در بیشتر مدل‌ها هماهنگ نیست، اما انتظار بر این است که به استثنای مناطق جنوبی‌، بارش کشور در این ماه در محدوده نرمال باشد.

  *** میانگین دما در پاییز نرمال خواهد بود
  حقیقت درباره پیش‌ بینی دما در سه ماه پاییز گفت: طی مهر تا آذر، میانگین دما در بیشتر استان ‌های کشور در محدوده نرمال است اما در استان های شرقی دمای هوا از نیم تا یک درجه بیش از نرمال خواهد بود.
  مدیر کل پایش سازمان هواشناسی افزود: در مقیاس ماهانه، دمای شهریور در محدوده نرمال و در برخی مناطق تا نیم درجه کمتر از نرمال پیش‌ بینی می‌ شود، افزایش دما در مهرماه در مناطق شرقی تا دو درجه و در سایر مناطق تا یک درجه خواهد بود.
  وی اظهارداشت: در آبان ماه نابهنجاری دما بین نیم تا یک درجه مورد انتظار است و در ماه آذر نابهنجاری دما در شرق کشور تا 2 درجه، در مناطق مرکزی بین نیم تا 1 درجه و در غرب کشور در محدوده نرمال پیش ‌بینی می‌شود.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • وحید پنجشنبه 1 شهریور 1397 02:24 ب.ظ نظرات ()

  منابع خبری روز سه شنبه از شیوع بیماری ویروس نیل غربی در سرزمین های اشغالی خبر دادند.

  به گزارش ایرنا به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، با انتقال یک جوان 18 ساله به بیمارستان «سوروکا» بئرالسبع واقع در سرزمین های اشغالی در روز سه شنبه مورد جدیدی از ابتلا به ویروس نیل غربی گزارش شد.

  طی ماه اخیر شمار مبتلایان به ویروس نیل غربی که وضعیت آن ها وخیم گزارش شده در سرزمین های اشغالی به هفت مورد رسیده است.

  براساس این گزارش، ده ها تن دیگر نیز با مراجعه به مراکز درمانی دارای علایم این بیماری بوده اند.

  مقام های رژیم صهیونیستی پنجشنبه گذشته در بیانیه ای اعلام کرده بودند: پشه ناقل ویروس نیل غربی در برخی از مناطق مشاهده شده است.

  ویروس نیل غربی توسط پشه منتقل و باعث عفونت شده و ابتلا به این ویروس باعث بیماری التهاب نخاع یا مغز می شود.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه